Budowa paznokcia

Paznokieć pełni funkcję ochronną czubków palców przed uszkodzeniem, ale również paznokcie umożliwiają podnoszenie drobnych elementów, czy też dają możliwość podrapania się. Uszkodzenie paznokcia wiąże się z bólem oraz może doprowadzić do powstania wielu chorób. Dlatego też przed zaczęciem przygody ze stylizacją paznokcia ważne jest zapoznanie się ze strukturą oraz budową paznokcia.

Struktura budowy paznokcia

budowa paznokciabudowa paznokci

Obłoczek (luluna) – jest to białawy półkolisty obłoczek, który znajduje się u nasady paznokcia. Jego kolor różni się od koloru płytki paznokcia gdyż nie przylega on aż tak mocno do podłoża. Ponadto obłoczek stanowi jedyną część żywego paznokcia, który łączy ze sobą macierz i płytkę paznokcia. Obłoczek może występować na wszystkich paznokciach, ale nie musi.

Macierz paznokcia – jest to żywa część paznokcia znajdująca się pod wałem paznokciowym, który zakończony jest obrąbkiem naskórkowym. Należy pamiętać, że podczas wykonywania manicure’u odsuwając skórki musimy uważać, aby nie uszkodzić macierza, gdyż to on odpowiada za prawidłowy wzrost paznokcia. Uszkodzenie macierze spowoduje trwałe uszkodzenie wzrostu i struktury płytki paznokcia.

Hyponychium – jest to naskórek znajdujący się pod wolnym brzegiem paznokcia od strony opuszka palca. 

Płytka paznokcia – jest to widoczny element, którą tworzą martwe komórki. Płytka paznokcia powinna co do zasady być twarda, gładka i lekko wypukła.

Łożysko paznokcia – są to tkanki znajdujące się bezpośrednio pod płytką paznokcia. Łożysko nosi na sobie paznokieć, odżywia go, lecz nie przyczynia się do wzrostu płytki paznokcia.

Wał paznokcia – jest to warstwa skóry, która pokrywa paznokieć ze wszystkich stron poza wolnym brzegiem paznokcia. Ponadto wał paznokciowy odpowiedzialny jest za utrzymywanie paznokcia we właściwym miejscu.

Obrąbek naskórkowy – jest to cienka obwódka tkanki porastającej paznokieć, której celem jest osłanianie nasady paznokcia. Ponadto obrąbek naskórkowy ma za zadanie ochraniać delikatną tkankę macierza oraz komórki tkanki znajdującej się pod płytką paznokcia, która odpowiedzialna jest za formowanie się warstwy zrogowaciałej. Dlatego też podczas odsuwania skórek paznokcia należy zachować szczególną ostrożność, aby nie doszło do uszkodzenia macierza oraz innych tkanek.

3.3/5 - (3 votes)

Leave a Reply