Historia stylizacji paznokci

Stylizacja paznokci jest jednym z elementów codziennego życia wielu kobiet. Nie poświęcamy mu zazwyczaj wiele uwagi i przemyśleń. Historia stylizacji paznokci jest bardzo ciekawa i warto ją krótko scharakteryzować.


Początki stylizacji paznokci

Historia ozdabiania paznokci sięga tysięcy lat przed naszą erą. Już prehistoryczni mężczyźni i kobiety malowali swoje paznokcie. Mieszkańcy Egiptu rozpoczęli barwienie nie tylko paznokci, ale także całych dłoni. Używali do tego celu barwników roślinnych lub wosku. Za czasów dynastii Ming pojawiła się substancja, która przypominała współczesny lakier. Pojawiła się wtedy moda na noszenie długich naturalnych paznokci. Do metod stylizacji paznokci należało nakładanie jedwabiu i moczenie paznokci w mleku. Barwienie paznokci miało związek z określeniem klas społecznych. Czerni i czerwieni używała rodzina cesarska. Srebro i złoto zarezerwowane było dla osób urodzonych szlachetnie, lecz nie należących do najwyższego stanu. Noszenie długich i zadbanych paznokci to cecha charakterystyczna osób z wyższych sfer. Niektóre kobiety zapuszczały paznokcie na długość 20 cm. Oznaczało to, że nie pracują fizycznie. Mężczyźni barwili dłonie i paznokcie, ponieważ stanowiło to amulet ochronny od zła. Za pomocą henny barwiono paznokcie już w epoce brązu. Malowanie paznokci było związane nie tylko z przynależnością klasową, ale także z potrzebą wyrażenia siebie jako jednostki. Dzięki archeologom wiemy, że już za czasów królowej Nefretete Egipcjanie mieli bardzo skomplikowane przyrządy do wykonywania manicure. Popularnym składnikiem była rozdrobiona koszenila, czyli proszek uzyskany z wysuszonych zielonych owadów. W Chinach lakier robiono z drzewa lakierowego.

Średniowieczna stylizacja paznokci

W tym okresie występowała wśród ludzi asceza. Inkwizycja walczyła także z wszelkimi formami upiększania ciała. Asceza spowodowała, że kult ciała przestał mieć znaczenie. Usługi kosmetyczne przestały się rozwijać, można nawet powiedzieć, że zanikły. Mimo iż epokę tę charakteryzował strach i cenzura paznokcie po dłuższym czasie powróciły do mody.

Czasy nowożytne a stylizacja paznokci

W połowie XIX wieku we Francji zaczęto interesować się zabiegami pielęgnacyjnymi. Wykonywano je za pomocą narzędzi z drewna pomarańczowego. W tym okresie pojawiły się metalowe pilniki, a także specjalne nożyczki do paznokci. Kobiety zaczęły barwić paznokcie używając olejów. Pojawił się także lakier do paznokci. Jego trwałość to jeden dzień. Kolejne lata to próby ulepszania składu lakierów, a także nowe kolory. Na rynku pojawia się także zmywacz do paznokci. Stylizację barwiono olejkiem i polerowano szmatką. Modna była płytka paznokcia w kształcie migdała. Dostępne były błyszczące lakiery do paznokci. Korzystali z nich tylko wybrani, ponieważ produkty te były bardzo drogie. Pierwszy zestaw do samodzielnego wykonania manicure można było kupić już przed pierwszą wojną światową. W skład zestawu wchodził lakier, patyczek, zmiękczacz do skórek, pilnik, a także krótka instrukcja. Do malowania paznokci czasem wykorzystywane były lakiery samochodowe. W latach 30. w filmach próbowano przedłużać paznokcie. Wykorzystano w tym celu taśmę filmową, którą pomalowano na wybrany kolor. Tipsy wymyślono w 1937 roku. Gwiazdy coraz bardziej rozpowszechniają modę na stylizację paznokci. Kobiety noszące tipsy musiały wystrzegać się mycia rąk. Paznokcie przyklejane były na klej, który rozpuszczał się w wodzie. W latach 70. udoskonalono klej do tipsów i stały się one bardziej popularne. To czas, w którym pojawia się manicure francuski. Wymyślił go mężczyzna z USA chcąc uzyskać stylizację, która pasuje do każdego stroju. Lata 80. to wprowadzenie frezarek do paznokci. W Stanach Zjednoczonych działało wtedy około 100000 stylistów paznokci. W latach 90. pojawiają się pierwsze lakiery światłoutwardzalne. Niedługo pojawi się także pierwszy lakier hybrydowy.
Historia stylizacji paznokci jest ciekawsza niż wielu z nas mogłoby się wydawać. Współczesny rynek oferuje wiele rodzajów metod stylizacji. Wśród kolorów i zdobień również każdy znajdzie coś dla siebie. Współczesne stylizacje wykonywane są w całkiem inny sposób niż te początkowe. Ich trwałość także uległa zmianie: kiedyś lakier utrzymywał się na paznokciach jeden dzień, aktualnie nawet do 4 tygodni. Doceńmy rozwój technologii, dzięki której możemy się cieszyć pięknymi stylizacjami bez konieczności wyrzeczeń, np. zakazu mycia rąk. Współcześnie stylizacje paznokci ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply