Hyponychium czyli niedoceniana strefa spodu paznokcia

Paznokcie pełnią w naszym ciele kilka podstawowych funkcji. Kobiety na pewno zwrócą uwagę na ich reprezentacyjną i ozdobną funkcję. Zadbane dłonie mogą być wizytówką kobiety. Zanim przystąpimy jednak do stylizacji paznokci, warto dowiedzieć się o nich kilku ważnych informacji.

Budowa paznokcia

Jest to martwy wytwór naskórka. Jego początek to pole paznokciowe, czyli pogrubiony nabłonek skóry. Następnie paznokcie zaczynają rogowacieć — to proces szybkiej produkcji komórek, w których odkłada się keratyna. Płytka paznokcia to zrogowaciałe komórki nachodzące na siebie dachówkowato. Podczas powstawania paznokcia główną rolę odgrywa tzw. lanula. To półksiężycowaty kształt najmocniej widoczny na kciuku i palcu wskazującym. Powstawanie nowych warstw powoduje popychanie do przodu poprzednich warstw i wzrost paznokcia. Kształt odcień i wielkość paznokcia zależne są od genów. Płytka jest zupełnie przejrzysta, czasem występuje na niej lekkie zmatowienie. O barwie paznokcia decyduje ukrwienie skóry pod paznokciem.

Funkcje paznokci

Wielu z nas paznokcie kojarzą się z drapaniem. Nie jest to jednak ich główne zadanie. Najważniejsza rola to ochrona bardzo delikatnej skóry opuszków palców, a także zakończeń nerwowych. W przypadku pozbawienia płytki paznokciowej skóra na opuszku zaczyna się bronić i staje się grubsza. Zakończenia nerwowe stają się mniej wrażliwe na dotyk, palec jest mniej czuły i precyzja ruchów jest zaburzona. Dzięki tej ochronie nasze dłonie mogą wykonywać dokładne ruchy, np. manipulacje drobnymi przedmiotami. Druga równie ważna funkcja to możliwość odczytu z paznokci różnych zmian w naszym organizmie. Dzięki przyjrzeniu się paznokciom możemy zdiagnozować choroby wewnętrzne naszego organizmu. Podobnie jak skóra są one obrazem funkcjonowania organizmu i zmian w nim zachodzących. Zmiany w obrębie płytki paznokcia należy konsultować z lekarzem. Podczas stosowania różnych form stylizacji paznokcie narażone są na infekcje i uszkodzenia. Raz na jakiś czas warto zrobić sobie przerwę od upiększania paznokci i dokonać obserwacji płytki.

Czym jest hyponychium?

To wewnętrzna strona paznokcia. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów, powinniśmy poznać budowę tej okolicy oraz zagrożenia z nią związane. Podczas wzrostu płytka paznokcia przemieszcza się po łożysku pokrytym cienką warstwą naskórka. W miejscu, gdzie płytka paznokcia traci kontakt z opuszkiem palca naskórek tworzy hyponychium. To wytwór, który jest naturalną barierą przed przedostaniem się zanieczyszczeń i różnorodnych drobnoustrojów. Bariera ta chroni przed infekcją paznokcia. U części kobiet, które gustują w dłuższych paznokciach hyponychium wysuwa się nieco poza opuszek palca. Nie jest to stan chorobowy. Nie należy go wycinać ani odsuwać podczas stylizacji. Ten fragment paznokcia jest bardzo mocno unaczyniony i czuły. Uszkodzenie hyponychium może spowodować ogromny ból oraz otworzyć drogę dla rozwoju drobnoustrojów.

Zdobienie hyponychium

Uwagę stylistek paznokci coraz bardziej przykuwa zdobienie paznokci od spodu. Jest to doskonałe miejsce do wykonywania zdobień. Panie, które cenią sobie delikatne, dyskretne i oryginalne pomysły z pewnością docenią tę strefę paznokcia. Miejsce jest pozornie niewidoczne, jednak przy ruchu dłoni subtelnie odsłoni stylizację. Możemy ją wykonać praktycznie każdą metodą. Najlepiej w tej roli sprawdzą się żele kolorowe, farbki akrylowe i lakiery do paznokci. Nie spowodują nadmiernego pogrubienia i utworzą gładką powierzchnię. Na bardzo długich paznokciach możemy wykonać kwiatki akrylowe. Należy jednak pamiętać, że wymagają one regularnego szczotkowania. Przed rozpoczęciem stylizacji paznokcie należy do niej odpowiednio przygotować. Musimy wykonać dezynfekcję i oczyścić je stożkowym frezem diamentowym tak, aby powierzchnia była możliwie jak najgładsza. Dodatkowo możemy użyć nasadki polerującej. Zależnie od użytej techniki zdobienie należy zabezpieczyć top coatem lub żelem nabłyszczającym. Ilości lakierów i żelu muszą być niewielkie, aby nie spowodować nadmiernego pogrubienia paznokcia.

Domowa pielęgnacja

Aby prawidłowo zadbać o hyponychium należy pamiętać o kilku zasadach. Pozwoli to długo cieszyć się pięknymi paznokciami, a także w przyszłości ułatwi pracę stylistce. Na co dzień dobrze jest szczotkować paznokcie miękką szczoteczką. Dobrze w tej roli spełni się szczoteczka do zębów. Podczas prac domowych należy używać grubych rękawic ochronnych. Ochroni to paznokcie przed wpływem środków chemicznych, a także przed zabrudzeniem i wilgocią. Rękawicę ochronią żel i akryl przed rozszczelnieniem. Paznokcie można wybielać w kwasku cytrynowym lub „wykąpać” je w specjalnym proszku do wybielania paznokci.

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply