Jak dostrzec paznokcie z grzybicą?

Kobiety chcą, aby dłonie i zadbane paznokcie były ich ozdobą i wizytówką. Coraz częściej wybierają usługi profesjonalnych salonów, aby wykonać stylizację paznokci u rąk lub nóg. Korzystają też z usług stylistek, gdy mają jakąś specjalną okazję, np. sylwestra, wesele. Stylistka oprócz umiejętności związanych z wykonaniem usługi musi także mieć ogólną wiedzę na temat chorób paznokci i potrafić je rozpoznać.

Zdrowe paznokcie

Zanim zdecydujesz się na wizytę u stylistki, warto zwrócić uwagę na stan paznokci. Należy zwrócić uwagę, czy nie dopadła nas grzybica paznokci. Zarazić nią się można na basenach, w hotelach, ale także używając wspólnych ręczników czy obuwia. Lepiej jest zapobiegać zarażeniu, niż leczyć już powstały problem. Zdrowe paznokcie nie posiadają przebarwień, a także rzadziej się rozwarstwiają. Nakładanie żelu lub zastosowanie innych metod stylizacji na bardzo osłabione paznokcie nie rozwiąże problemu, a tylko go ukryje. Mocno osłabione paznokcie są bardziej podatne na infekcje bakteryjne i drożdżycowe. Zdrowe i silne paznokcie są odzwierciedleniem zdrowego organizmu.

Grzybica paznokci

Choroba ta częściej dotyka paznokcie stóp niż dłoni. Możliwe jest jej występowanie na jednej płytce paznokci lub przeniesienie na sąsiednie. Najczęściej zakażeniu pada pierwszy lub piąty palec stopy — to one najszczelniej przylegają do buta. Grzybica paznokci jest często skutkiem grzybicy stóp (ma ją ok 42% ludzi). Objawia się swędzeniem, czasem nawet pieczeniem stóp. Ignorujemy te objawy, które z czasem się nasilają i prowadzą do grzybicy paznokci (występuje u 21% ludzi). Głównym źródłem zakażeń są sauny, baseny, łaźnie. Warto wspomnieć, że można zarazić się używając przyborów kosmetycznych lub tych samych butów i skarpet. Rozwojowi choroby sprzyjają wilgoć i ciepło. W momencie, gdy płytka paznokcia jest uszkodzona, zbyt krótko obcięta grzyby łatwiej się do niej dostaną. Nawet bardzo wczesne stadium grzybicy wymaga leczenia. Choroba nie zniknie sama. Każdą zmianę musi obejrzeć dermatolog. Chory paznokieć stopniowo zmienia wygląd. Na początku pojawiają się na nim przebarwienia — najpierw białe, następnie żółte, a na końcu brązowe. Płytka paznokcia jest wtedy bardzo słaba — rozwarstwia się i łuszczy. Pozostałe objawy grzybicy to: pogrubiona płytka paznokcia, zwiększona łamliwość, kruszenie i rozwarstwienie, zmiana kształtu paznokcia. Doświadczona stylistka paznokci z pewnością poradzi sobie z rozpoznaniem stanu grzybicy.

Stylizacja paznokci podczas choroby

Grzybica paznokci jest bardzo trudna do wyleczenia. W czasie leczenia o paznokcie trzeba bardzo dbać. Malowanie paznokci podczas leczenia nie jest wskazane. Jedyny preparat, jakim możemy malować paznokcie to lakier na grzybicę. Pod zwykłym lakierem grzyby nadal będą się rozwijać i leczenie nie przyniesie oczekiwanych skutków. Wiele kobiet, zwłaszcza w czasie lata chce ukryć zarażone paznokcie pod warstwą lakieru. Z pewnością trafią się takie klientki w każdym salonie. Należy oczywiście odmówić stylizacji i poinformować klientkę o konieczności wizyty u dermatologa. Część klientek będzie niezadowolona z powodu odmowy wykonania stylizacji, nie należy się jednak tym przejmować. Możemy zaproponować klientce, aby powróciła do salonu po zakończonej kuracji.

Co po wyleczeniu?

Po pokonaniu choroby nadal należy uważać na płytkę paznokcia. Choroba ta lubi nawracać, dlatego zaleca się szczególną dbałość o higienę. Należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych. Dobór obuwia również jest ważny — buty nie mogą być zbyt ciasne. Najważniejsza jest jednak higiena, czyli regularne mycie i osuszanie stóp. Na rynku dostępne są także antygrzybicze preparaty do profilaktycznego stosowania. Jeśli nie chcesz zrezygnować z malowania paznokci, warto zastosować dezodorant z talkiem i przeciwgrzybicze kremy. Robiąc stylizację należy pamiętać o każdorazowej dezynfekcji narzędzi i przyrządów. W salonie kosmetycznym zwróć uwagę, czy narzędzia są dezynfekowane. Fundamentalne w zapobieganiu grzybicy są odpowiednie buty. Nie powinny być wykonane ze sztucznego tworzywa. Muszą być przewiewne i niezbyt ciasne. Najlepszym rozwiązaniem jest noszenie ochronnych klapek np. na basenie. W przypadku zauważenia nawet małych zmian najlepiej reagować od razu. Skróci to czas leczenia. Zanim przystąpimy do używania lakierów do paznokci i wykonywania stylizacji na płytce należy się upewnić, że chorobę pożegnaliśmy ostatecznie.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply