Jak usunąć brokat z paznokci?

Jak usunąć brokat z paznokci?
Autor Zuza Woźniak
Zuza Woźniak17.09.2023 | 7 min.

Brokat na paznokciach może wyglądać pięknie i dodawać im blasku, jednak jego usunięcie bywa trudne. Wielu z nas z pewnością zmagało się z uporczywym brokatem, który pozostaje na płytce pomimo wielokrotnego szorowania. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, by pozbyć się brokatu z paznokci w prosty i bezpieczny sposób.

Przede wszystkim warto pamiętać, że im szybciej zabierzemy się za usunięcie brokatu, tym łatwiej będzie go zmyć. Jeśli lakier z brokatem został nałożony kilka dni temu, substancje lipidowe z naturalnych olejków w paznokciach zdążyły go „wchłonąć”, utrudniając usunięcie. Dlatego najlepiej zaraz po zauważeniu, że brokat nie wygląda już estetycznie, sięgnąć po sprawdzone metody.

Sposoby usuwania brokatu z paznokci

Usuwanie brokatu za pomocą zmywacza do paznokci

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą jest użycie specjalnego zmywacza do paznokci z acetonem, który rozpuszcza lakier hybrydowy lub żelowy z brokatem. Wystarczy namoczyć wacik lub watę w zmywaczu i przytrzymać na paznokciu przez około 1-2 minuty, a następnie delikatnie zetrzeć brokat z powierzchni płytki. Zmywacz doskonale usunie zarówno lakier, jak i pozostałości brokatu, nie uszkadzając paznokcia. Można powtórzyć czynność, jeśli brokat nadal widoczny.

Stosowanie olejku kokosowego lub oliwy z oliwek

Olejki roślinne takie jak kokosowy czy oliwa z oliwek są dobrą alternatywą dla tradycyjnych zmywaczy. Działają złuszczająco i pomagają rozpuścić oraz zmyć brokat. Wystarczy wetrzeć olejek w płytki paznokci na ok. 15 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą z mydłem za pomocą szczoteczki. Olejki nie wysuszają i nie uszkadzają paznokci tak jak acetone.

Szorowanie paznokci pastą do zębów lub mydłem

Zarówno pasta do zębów, jak i mydło mają lekkie właściwości ścierne, które pomogą zetrzeć brokat z paznokci. Wystarczy wetrzeć pastę lub mydło w płytki na kilka minut, a następnie zmyć. Dla lepszego efektu można wykorzystać szczoteczkę. Te domowe sposoby są mniej agresywne niż acetone.

Domowe metody na pozbycie się brokatu

Ocet jako naturalny środek czyszczący

Ocet doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem brokatu. Wystarczy zamoczyć na 10-15 minut paznokcie w occie (najlepiej jabłkowym lub winnym) lub przetrzeć je wacikiem nasączonym octem. Kwas octowy rozpuści pozostałości lakieru z brokatem. Po zmyciu octu letnią wodą brokat powinien całkowicie zniknąć z płytki.

Soda oczyszczona jako środek złuszczający

Mieszanka sody oczyszczonej z wodą tworzy świetny peeling do paznokci, który pomoże mechanicznie złuszczyć brokat. Wystarczy wymieszać sodę z odrobiną wody i wetrzeć w paznokcie. Po kilku minutach spłukać letnią wodą. Soda nie jest agresywna i dobrze złuszcza zbędne zabrudzenia.

Cytryna wybielająca paznokcie

Kwas cytrynowy zawarty w soku z cytryny posiada właściwości wybielające, które mogą usunąć ślady brokatu i rozjaśnić przebarwione paznokcie. Wystarczy przecierać płytki plasterkiem cytryny lub watą nasączoną sokiem, a brokat zacznie znikać. Cytryna nie wysusza i odświeża paznokcie.

Usuwanie uporczywego brokatu z paznokci

Zastosowanie pilnika szklanego lub frezarki

Jeśli brokat jest wyjątkowo trudny do usunięcia i inne metody zawiodły, można delikatnie złuszczyć wierzchnią warstwę paznokcia za pomocą pilnika szklanego lub elektrycznej frezarki. Narzędzia te pozwolą mechanicznie usunąć brokat, który głęboko wnika w płytkę. Zabieg należy wykonać ostrożnie, by nie uszkodzić zbytnio naturalnej płytki.

Delikatne szorowanie tarką do warzyw

Drobniejsze kryształki brokatu można zetrzeć za pomocą tarki do warzyw, której struktura pozwoli delikatnie złuszczyć wierzchnią warstwę paznokcia. Tarkowanie paznokci tarką wykonujemy ostrożnymi, kolistymi ruchami przez ok. 2-3 minuty, a następnie dokładnie spłukujemy.

Namaczanie paznokci w letniej wodzie z solą

Mieszanka ciepłej wody z odrobiną soli tworzy dobry roztwór do namaczania paznokci z trudnym do usunięcia brokatem. Sol rozpuszcza pozostałości lakieru, ułatwiając późniejsze szorowanie. Zabieg należy powtarzać kilka razy do skutku.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji paznokci po usunięciu brokatu

Jak usunąć brokat z paznokci?

Nawilżanie i odżywianie paznokci olejkami

Intensywne zabiegi usuwania brokatu mogą przesuszyć i osłabić płytkę paznokcia. Dlatego warto po każdym takim zabiegu stosować olejki np. z pestek winogron lub jojoba, które nawilżą i wzmocnią paznokcie. Olejki wmasowujemy kilka razy dziennie.

Stosowanie odżywek wzmacniających płytkę

Dodatkowo polecane są specjalne odżywki do paznokci na bazie keratyny, które wzmacniają osłabioną płytkę i stymulują jej wzrost. Stosujemy je codziennie przez min. 2 tygodnie po usunięciu brokatu.

Unikanie agresywnych metod pielęgnacji

Przez jakiś czas po intensywnym złuszczaniu brokatu warto ograniczyć stosowanie twardych pilników i frezarek, aby nie uszkodzić płytki paznokcia. Należy też unikać środków wysuszających na bazie acetonu.

Jak zapobiegać przyszłym problemom z usuwaniem brokatu

Stosowanie bazy ochronnej przed malowaniem

Aby ułatwić późniejsze usuwanie brokatu, warto przed jego nałożeniem posmarować paznokcie bazą ochronną, która minimalizuje wnikanie brokatu w płytkę. Używanie bazy ułatwi późniejsze zmycie brokatu.

Używanie brokatu łatwego w usuwaniu

Na rynku dostępne są brokaty do paznokci, które łatwo się zmywają i nie wnikają tak głęboko w płytkę. Warto wybierać brokaty z dodatkami ułatwiającymi usuwanie np. z witaminą E.

Częste zmienianie koloru brokatu

Im krócej brokat znajduje się na paznokciach, tym łatwiej go zmyć. Dlatego warto często zmieniać kolory brokatu, np. co kilka dni, aby nie dopuścić do mocnego związania się brokatu z płytką.

Podsumowanie najskuteczniejszych metod

Delikatne szorowanie pastą do zębów

Pasta do zębów to prosty i skuteczny domowy środek na brokat dzięki lekkim właściwościom ściernym. Wystarczy wetrzeć pastę w paznokcie i delikatnie szorować przez kilka minut.

Namaczanie w occie i sodzie oczyszczonej

Ocet i soda oczyszczona rozpuszczają i złuszczają zabrudzenia z paznokci, dzięki czemu świetnie radzą sobie z uporczywym brokatem. Wystarczy namoczyć płytki na 10-15 minut.

Złuszczanie pilnikiem szklanym

Pilnik szklany pozwoli delikatnie zeszlifować najbardziej uporczywy brokat, który nie schodzi żadną inną metodą. Jest to ostateczna metoda na pozbycie się brokatu.

Podsumowanie

Brokat na paznokciach bywa trudny w usunięciu, jednak dzięki odpowiednim metodom można pozbyć się go w prosty i bezpieczny sposób. Najlepiej działają specjalne zmywacze z acetonem, ale sprawdzą się także domowe sposoby z użyciem octu, sody oczyszczonej czy pasty do zębów. Po usunięciu brokatu warto zadbać o regenerację paznokci poprzez nawilżanie olejkami i stosowanie odżywek. Dodatkowo można zapobiegać problemom, używając bazy pod brokat, wymieniając brokat co kilka dni i stosując brokat łatwy w usuwaniu. Dzięki temu zabieg usuwania brokatu będzie szybki i bezpieczny dla paznokci.

Najczęstsze pytania

Optymalny czas namaczania paznokci z brokatem to 10-15 minut - wystarczy aby rozpuścić i zmiękczyć lakier. Dłuższe namaczanie może nadmiernie wysuszyć płytkę.

Tak, frezarka pozwoli mechanicznie zeszlifować nawet bardzo twardy i trudny do usunięcia brokat. Jednak trzeba działać bardzo delikatnie by nie uszkodzić płytki paznokcia.

Polecane są olejki regenerujące z pestek winogron, jojoba oraz olejek migdałowy. Doskonale nawilżą i wzmocnią osłabione paznokcie.

Nie, pasta do zębów jest bezpieczna dla paznokci. Jeśli stosujemy ją zgodnie z instrukcją, to nie uszkodzi płytki, a jedynie pomoże zetrzeć brokat.

Peeling z sody oczyszczonej możemy stosować nawet codziennie przez kilka dni z rzędu, aby usunąć uporczywy brokat. Soda nie jest zbyt agresywna dla paznokci.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie lakiery do paznokci polecać nastolatkom 12+?
  2. Jakie wzory na paznokciach będą modne tej wiosny?
  3. Jakie akcesoria przydadzą się do manicure w domu?
  4. Modne stylizacje na siłownię: 7 kompletów, które podbiją Twoje serce
  5. Jak nosić woskowane spodnie? Propozycje stylizacji na każdą okazję
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Zuza Woźniak
Zuza Woźniak

Cześć! Jestem zuzia i witam Cię na moim blogu, gdzie dzielę się moją pasją do mody, stylizacji i piękna. Od zawsze uwielbiałam tworzyć unikalne i kreatywne zestawienia ubrań, które wyrażają moją osobowość i nawiązują do najnowszych trendów. Moda to dla mnie więcej niż tylko ubrania – to sposób wyrażania siebie i tworzenia piękna w codziennym życiu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły