Jak wzmocnić kruche paznokcie?

Jak wzmocnić kruche paznokcie?
Autor Zuza Woźniak
Zuza Woźniak14.09.2023 | 8 min.

Kruche i łamliwe paznokcie to problem, z którym zmaga się wiele osób. Słabe paznokcie nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale także utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, aby wzmocnić paznokcie i zadbać o ich kondycję. W niniejszym artykule przybliżymy krok po kroku, jak poprawić stan paznokci i uchronić je przed kruchością.

Prawidłowa pielęgnacja paznokci

Regularne obcinanie i piłowanie

Podstawą pielęgnacji paznokci jest ich regularne obcinanie i piłowanie. Zaleca się przycinanie paznokci raz w tygodniu lub dwa, tak aby usunąć zniszczone, połamane końcówki. Paznokcie należy obcinać na prosto, bez pozostawiania ostrych nierówności. Po obcięciu warto wygładzić brzegi paznokci pilnikiem, aby nie były chropowate. Regularne skracanie paznokci pozwala pozbyć się osłabionych, przerośniętych fragmentów i stymulować wzrost zdrowszych płytek.

Nawilżanie i natłuszczanie

Sucha skórka wokół paznokci oraz odwodnienie płytki paznokciowej prowadzą do kruchości. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne nawilżanie i natłuszczanie paznokci. Można stosować specjalne olejki i balsamy do paznokci zawierające witaminy A, E, provitaminę B5, które wzmacniają płytkę i uelastyczniają paznokieć. Po myciu rąk warto natłuścić okolice paznokci kremem nawilżającym. Przed snem zaleca się wcierać w paznokcie odżywczy olejek.

Odżywianie paznokci od wewnątrz

Oprócz zewnętrznej pielęgnacji, ważne jest odżywianie paznokci od wewnątrz. Można stosować specjalne odżywki w płynie na bazie biotyny, cynku, wapnia, które wzmacniają płytkę paznokcia i keratynę. Stosuje się je przez wcieranie 2-3 razy dziennie w paznokcie i wałowanie. Odżywki dostarczają składników odżywczych w głąb płytki, poprawiając jej kondycję.

Zabiegi wzmacniające paznokcie

Lakier hybrydowy i żelowy

Bardzo dobrym sposobem na wzmocnienie kruchych paznokci są zabiegi lakierowania hybrydowego lub żelowego w salonie kosmetycznym. Lakier hybrydowy utwardzany jest UV, a żelowy LED. Lakier tworzy na płytce paznokcia trwałą, ochronną warstwę, która zapobiega łamaniu się paznokci, wzmacnia je i stymulować wzrost. Manicure hybrydowy czy żelowy utrzymuje się zwykle 3-4 tygodnie.

Zabiegi parafinowe

Bardzo korzystne dla kruchych paznokci są okłady parafinowe. Parafina głęboko odżywia i nawilża płytkę paznokciową, zmiękcza skórki oraz wzmacnia paznokieć. Po takim zabiegu paznokcie są mocniejsze i bardziej elastyczne. Kurację parafinową warto powtarzać co 2-3 tygodnie dla utrzymania efektu.

Ochronne tips i nakładki

Przy bardzo kruchych paznokciach można zastosować ochronne tips lub nakładki akrylowe. Są one naklejane na naturalną płytkę paznokcia, tworząc sztuczny paznokieć. Tips pozwala odbudować płytkę, chroni przed urazami, łamaniem i ścieraniem. Dobrze jest stosować je okresowo, aby wzmocnić osłabione paznokcie.

Suplementy diety dla zdrowia paznokci

Witaminy i minerały

Aby wzmocnić paznokcie od wewnątrz warto sięgnąć po suplementy diety zawierające witaminy i minerały kluczowe dla zdrowia paznokci. Szczególnie polecane są preparaty z witaminą A, E, C, grupą B, biotyną, cynkiem, wapniem i żelazem. Witaminy zapewniają budulcowe składniki, natomiast minerały odpowiadają za strukturę i wytrzymałość płytki paznokciowej.

Biotyna

Jednym z najważniejszych suplementów diety poprawiających stan paznokci jest biotyna. Jest ona niezbędna do produkcji keratyny budującej płytkę paznokciową. Stosowanie preparatów z biotyną (minimum 2,5 mg dziennie) wzmacnia paznokcie, zapobiega ich kruchości i łamliwości. Warto ją przyjmować regularnie przez min. 3 miesiące.

Składniki naturalne

W preparatach na mocne paznokcie coraz częściej stosowane są naturalne składniki roślinne np. wyciągi z pokrzywy, owsa, drożdży brzeczki piwnej, krzemu organicznego, które korzystnie wpływają na kondycję płytek paznokciowych. Te suplementy diety są bezpieczne i dobrze tolerowane.

Żywienie korzystne dla paznokci

Jak wzmocnić kruche paznokcie?

Bogate w białko i wapń

Odpowiednia dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia paznokci. Powinna być bogata w białko (ryby, mięso, jaja, nabiał) dostarczające aminokwasów siarkowych budujących keratynę. Ważne jest też spożywanie produktów z wapniem (mleko, jogurt, sery), który wzmacnia strukturę płytki. Niedobory białka i wapnia osłabiają paznokcie.

Z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi

W diecie należy uwzględnić produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (orzechy, oleje roślinne, ryby), które poprawiają elastyczność płytki paznokciowej. Kwasy te zapobiegają łamliwości paznokci.

Z mikroelementami i antyoksydantami

Do wzmacniania paznokci przyczyniają się również mikroelementy (cynk, miedź, selen) oraz antyoksydanty (witaminy A, C i E). Znajdziemy je m.in. w warzywach, owocach, nasionach, orzechach. Warto włączyć je do codziennej diety dla zdrowia paznokci.

Unikanie szkodliwych czynników

Agresywnych środków czyszczących

Aby paznokcie były mocne i zdrowe należy chronić je przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Należy unikać częstego kontaktu dłoni z detergentami, środkami dezynfekującymi, które wysuszają i osłabiają płytki paznokciowe. Po kontakcie z mocnymi chemikaliami trzeba natłuścić skórki kremami.

Długotrwałego moczenia w wodzie

Paznokcie narażone na długotrwałe moczenie w wodzie, np. podczas prac domowych, mają tendencję do wysychania i kruszenia się. Należy ograniczać dłuższy kontakt paznokci z wodą, a po zmywaniu smarować je kremem natłuszczającym.

Uszkodzeń mechanicznych

Trzeba również zwracać uwagę, aby nie uszkadzać paznokci podczas codziennych czynności. Prace fizyczne, urazy, zbyt krótko obcięte paznokcie - to wszystko prowadzi do ich osłabienia i łamania się. Należy chronić paznokcie przed urazami i obcinać na bezpieczną długość.

Konsultacja lekarska przy chorobach

Zaburzeniach hormonalnych

Jeśli mimo stosowania domowych zabiegów paznokcie w dalszym ciągu są bardzo kruche i ciągle się łamią, konieczna może być konsultacja lekarska. Osłabienie paznokci może być objawem chorób tarczycy, niedoczynności przytarczyc, cukrzycy, niedoboru żelaza. Lekarz zweryfikuje stan zdrowia i zaleci ewentualne leczenie.

Niedoborach pokarmowych

Łamliwość paznokci bywa także konsekwencją niedoborów witamin z grupy B, żelaza, wapnia, cynku. Lekarz na podstawie badań krwi może określić ewentualne niedobory składników mineralnych i zalecić suplementację.

Chorobach skóry i paznokci

W niektórych przypadkach kruchość płytek paznokciowych jest objawem chorób skóry lub zakażeń grzybiczych paznokci. Dermatolog zbada stan skóry i paznokci, aby postawić trafną diagnozę i rozpocząć leczenie przyczynowe osłabionych paznokci.

Podsumowując, aby cieszyć się zdrowymi, mocnymi paznokciami warto zadbać o ich codzienną pielęgnację, wykonywać zabiegi wzmacniające, stosować odpowiednie suplementy diety oraz uważać na dietę. Przy utrzymujących się problemach zalecana jest konsultacja z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne choroby. Stosując te wszystkie zalecenia można na stałe pozbyć się problemu kruchych, łamliwych paznokci i cieszyć się ich zdrowym wyglądem oraz kondycją.

Podsumowanie

Kruche i łamliwe paznokcie to problem, z którym wielu z nas się zmaga. Na szczęście istnieje szereg metod, aby im zaradzić – od codziennej pielęgnacji, przez zabiegi wzmacniające, suplementy diety, po właściwą dietę i konsultację lekarską. Kluczowe jest systematyczne nawilżanie i natłuszczanie paznokci, obcinanie zniszczonych końcówek, a także zapewnienie im odżywienia od wewnątrz za pomocą witamin i minerałów. Lakier hybrydowy, parafina i nakładki akrylowe wzmocnią osłabione płytki. Należy też uważać, aby nie narażać paznokci na czynniki zewnętrzne, które mogą je uszkodzić. Stosując te praktyczne porady, można cieszyć się zdrowszymi, mocniejszymi i piękniejszymi paznokciami.

Najczęstsze pytania

Jakie witaminy są najlepsze na kruche paznokcie?

Na kruchość paznokci najlepiej działają witaminy z grupy B (zwłaszcza biotyna), witaminy A, E oraz składniki mineralne – cynk, wapń, żelazo. Występują one w specjalnych suplementach diety.

Ile czasu trzeba stosować odżywki, aby wzmocnić paznokcie?

Aby suplementy diety i odżywki na paznokcie przyniosły widoczne efekty, należy je stosować regularnie przez około 3 miesiące. Takie kuracje warto powtarzać 2-3 razy w roku.

Czy parafina faktycznie wzmacnia paznokcie?

Okłady parafinowe głęboko nawilżają i natłuszczają płytkę paznokciową, dzięki czemu paznokcie stają się mocniejsze i bardziej elastyczne. Dlatego parafina świetnie wzmacnia osłabione, kruche paznokcie.

Jak często należy wykonywać manicure, żeby wzmocnić paznokcie?

Aby wzmocnić paznokcie, zaleca się wykonywanie manicure’u z lakierem hybrydowym lub żelowym średnio co 3-4 tygodnie. Zapewnia to długotrwałe wzmocnienie płytki paznokciowej.

Czy osłabienie paznokci może być objawem choroby?

Tak, bardzo kruche, ciągle łamiące się paznokcie mogą być objawem niedoborów witamin, chorób tarczycy, cukrzycy, grzybicy paznokci lub innych schorzeń. Warto skonsultować ten problem z lekarzem.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jakie lakiery do paznokci polecać nastolatkom 12+?
  2. Jak usunąć brokat z paznokci?
  3. Jakie akcesoria przydadzą się do manicure w domu?
  4. Jak nosić woskowane spodnie? Propozycje stylizacji na każdą okazję
  5. Jak pomalować paznokcie krok po kroku?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Zuza Woźniak
Zuza Woźniak

Cześć! Jestem zuzia i witam Cię na moim blogu, gdzie dzielę się moją pasją do mody, stylizacji i piękna. Od zawsze uwielbiałam tworzyć unikalne i kreatywne zestawienia ubrań, które wyrażają moją osobowość i nawiązują do najnowszych trendów. Moda to dla mnie więcej niż tylko ubrania – to sposób wyrażania siebie i tworzenia piękna w codziennym życiu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły