Jak zadbać o paznokcie, żeby szybciej rosły?

Jak zadbać o paznokcie, żeby szybciej rosły?
Autor Zuza Woźniak
Zuza Woźniak16.09.2023 | 8 min.

Piękne, zdrowe i mocne paznokcie to marzenie wielu kobiet. Niestety, często ich wzrost bywa powolny i słaby, a paznokcie łamią się i rozdwajają. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by przyspieszyć wzrost paznokci i poprawić ich kondycję. Wymaga to systematyczności i cierpliwości, ale efekty mogą zaskoczyć.

Pielęgnacja paznokci przyspieszająca ich wzrost

Regularne stosowanie olejków i balsamów

Bardzo ważne jest codzienne smarowanie paznokci i skórek wokół nich olejkami i balsamami. Najlepiej stosować preparaty zawierające składniki odżywcze i regenerujące, takie jak olej jojoba, olej arganowy, masło shea, keratynę, witaminy A, E i biotynę. Olejki należy wcierać okrężnymi ruchami, aby wchłonęły się głęboko. Paznokcie można także zanurzać na kilka minut w oleju np. rycynowym. Taki zabieg 2-3 razy w tygodniu zapewni paznokciom stałe odżywienie.

Masowanie paznokci i wałkowanie

Bardzo korzystne dla wzrostu paznokci jest ich regularne masowanie, najlepiej przy użyciu miękkiego pilnika lub tarki do stóp. Delikatnie należy pocierać płytki paznokci, aby zwiększyć ukrwienie. Można także stosować specjalne wałki do paznokci z kolcami, które dodatkowo pobudzają krążenie. Masowanie i wałkowanie powinno trwać około 2-3 minut na każdy palec. Zabieg ten warto powtarzać codziennie.

Nawilżanie i natłuszczanie skórek

Bardzo ważne dla szybszego wzrostu paznokci jest utrzymywanie w dobrym stanie skórek wokół paznokci. Suche i popękane skórki mogą blokować prawidłowy wzrost. Codziennie rano i wieczorem warto je delikatnie nasączać olejkiem lub balsamem, a następnie wcierać preparaty natłuszczające i nawilżające np. maści pantenolowe. Skórki można także okładać wieczorem pastą z gliceryny czy miodu. To zapewni im elastyczność i miękkość.

Odżywianie paznokci od wewnątrz

Suplementy na porost paznokci i włosów

Szybszy wzrost paznokci można wspomóc od środka, sięgając po specjalne suplementy diety. Zawierają one składniki pobudzające wzrost paznokci i włosów, takie jak biotyna (witamina H), cynk, żelazo, witamina A, C i z grupy B. Suplementy w kapsułkach, proszku lub płynie należy przyjmować regularnie przez minimum 3 miesiące. Warto skonsultować się z farmaceutą, aby dobrać odpowiedni preparat i schemat dawkowania.

Dieta bogata w białko i witaminy z grupy B

Paznokcie potrzebują „budulca” do wzrostu, dlatego ważne jest dostarczanie organizmowi składników odżywczych z pożywienia. Dieta powinna być bogata zwłaszcza w białko (mięso, ryby, jaja, nabiał) i witaminy z grupy B (pełne ziarna, orzechy). Warto jeść także produkty zawierające cynk (mięso, kasze, nasiona roślin strączkowych), wapń (mleko, jogurt, warzywa) i żelazo (mięso, szpinak, buraki). Zdrowe odżywianie od wewnątrz wspomoże efekty zabiegów zewnętrznych.

Picie dużej ilości wody

Nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia paznokci. Codziennie należy pić minimum 2 litry wody mineralnej, aby dostarczyć paznokciom niezbędne składniki mineralne. Odwodnienie prowadzi do wysychania i łamania paznokci. Można także pić napary ziołowe np. z pokrzywy, która ma właściwości wzmacniające płytkę paznokciową. Regularne nawadnianie to podstawa do sukcesu.

Unikanie szkodliwych nawyków

Rezygnacja z obgryzania paznokci

Bardzo niekorzystne dla wzrostu paznokci jest przyzwyczajenie do obgryzania i zagryzania skórek. Powoduje ono osłabienie i mechaniczne uszkadzanie płytki paznokciowej. Aby paznokcie mogły szybciej rosnąć, konieczne jest całkowite wyeliminowanie tego nawyku. Pomocne mogą być odpowiednie zabiegi kosmetyczne np. lakier do paznokci z goryczką, który zniechęci do gryzienia.

Ograniczenie stosowania agresywnych środków czyszczących

Paznokcie narażone na kontakt z agresywnymi detergentami i środkami dezynfekującymi ulegają osłabieniu i wysuszeniu. W efekcie stają się bardziej kruche i podatne na uszkodzenia, co spowalnia ich wzrost. Warto ograniczyć stosowanie mocnych chemikaliów i po pracy domowej natłuszczać paznokcie kremami regenerującymi. Dobrze sprawdzą się też rękawiczki ochronne.

Wystrzeganie się urazów mechanicznych

Należy unikać wykonywania prac, podczas których paznokcie narażone są na otarcia, uderzenia i zgniecenia np. majsterkowanie. Takie urazy będą opóźniać wzrost paznokci z powodu konieczności regeneracji uszkodzonych płytek. Dobrze jest nosić rękawice ochronne i dbać, by paznokcie nie ulegały mechanicznym urazom.

Profesjonalna pielęgnacja w salonie

Jak zadbać o paznokcie, żeby szybciej rosły?

Manicure hybrydowy i żelowy

Bardzo korzystne dla wzrostu i wzmocnienia paznokci są profesjonalne zabiegi w salonie kosmetycznym. Manicure hybrydowy i żelowy zapewniają paznokciom ochronną powłokę lakieru utwardzanego UV, która zapobiega ich łamaniu i rozdwajaniu. Lakier hybrydowy może utrzymywać się nawet 3 tygodnie. Regularne zabiegi 2 razy w miesiącu poprawią kondycję paznokci.

Zabiegi parafinowe i spa dla dłoni

Bardzo korzystne dla stanu paznokci są odżywcze kąpiele parafinowe. Parafina głęboko odżywia i natłuszcza płytkę paznokciową. Dobrą opcją są też zabiegi spa dla dłoni z peelingiem, maską i masażem. Regularne wizyty co 2-3 tygodnie zapewnią paznokciom profesjonalną regenerację i pielęgnację.

Lakierowanie paznokci preparatami wzmacniającymi

W salonach kosmetycznych można wykonać lakierowanie paznokci specjalnymi preparatami wzmacniającymi i przyspieszającymi wzrost. Zawierają one składniki aktywne jak biotyna, keratyna, witaminy i minerały, które wnikają w płytkę paznokciową, regenerując ją i pobudzając do szybszego wzrostu. Takie kuracje raz w miesiącu poprawią kondycję paznokci.

Ćwiczenia usprawniające krążenie

Automasaż i gimnastyka dłoni

Wzrost paznokci uzależniony jest od ich dobrej cyrkulacji krwi i zaopatrzenia w składniki odżywcze. Pomocny będzie automasaż dłoni - ugniatanie, rolowanie, głaskanie, który pobudza krążenie. Przydatna jest też gimnastyka palców i dłoni - zginanie, prostowanie, krążenia nadgarstkiem. Ćwiczenia po 5 minut dziennie poprawią ukrwienie paznokci.

Ćwiczenia rozciągające palce

Bardzo korzystne jest wykonywanie prostych ćwiczeń rozciągających palce i dłonie. Polegają one na naprzemiennym zginaniu i prostowaniu poszczególnych palców oraz rozstawianiu ich na boki. Można także po kolei dociskać palcami jednej dłoni do kciuka drugiej dłoni. Ćwiczenia poprawiają elastyczność dłoni i ukrwienie.

Kąpiele kontrastowe z solami

Dobrym sposobem na pobudzenie krążenia w obrębie paznokci są kąpiele kontrastowe dłoni. Należy przez minutę moczyć dłonie na przemian w ciepłej i zimnej wodzie. Można dodać olejków lub soli do kąpieli np. soli epsom. Zabieg poprawia mikrokrążenie i dostarcza składników mineralnych.

Cierpliwe czekanie na efekty

Realistyczne oczekiwania co do tempa wzrostu

Należy pamiętać, że paznokcie rosną stosunkowo wolno - około 0,1 mm dziennie. Aby osiągnąć spektakularny efekt w postaci długich paznokci, potrzeba wielu miesięcy konsekwencji. Nie można oczekiwać błyskawicznej metamorfozy po kilku tygodniach. Realistyczne nastawienie i cierpliwość są niezbędne.

Monitorowanie postępów i motywacja

Aby nie stracić motywacji, warto co jakiś czas mierzyć paznokcie i obserwować, jak się wydłużają. Nawet jeśli dzieje się to powoli, postępy będą zauważalne. Można zakładać sobie małe cele np. osiągnięcie 0,5 cm długości i nagradzać się za ich realizację, aby podtrzymać determinację.

Wytrwałość w stosowaniu zabiegów i preparatów

Kluczem do sukcesu jest systematyczność i wytrwałość. Wszystkie zalecane zabiegi i preparaty należy stosować konsekwentnie przez długi czas, aby osiągnąć wymarzony efekt w postaci szybko rosnących paznokci. Tylko cierpliwe, codzienne dbanie o paznokcie przyniesie upragniony rezultat w postaci ich wydłużenia i wzmocnienia.

Podsumowanie - jak osiągnąć szybko rosnące paznokcie?

Marzenie o pięknych, zdrowych i długich paznokciach może się spełnić - trzeba tylko systematycznie stosować wszystkie zalecane zabiegi i preparaty. Kluczowe jest codzienne odżywianie i nawilżanie paznokci od zewnątrz olejkami, balsamami i masłami. Równie istotne jest dbanie o nie od wewnątrz - odpowiednia dieta i suplementy z biotyną i witaminami. Niezwykle pomocne są też zabiegi w salonie: manicure, parafina i specjalne lakiery. Wspomóc efekty można ćwiczeniami dłoni i kąpielami. Przede wszystkim jednak potrzebna jest cierpliwość i wytrwałość - wtedy marzenie o pięknych paznokciach na pewno się spełni.

Najczęściej zadawane pytania

W domu warto codziennie smarować paznokcie i skórki olejkami i balsamami, robić masaże i okłady z parafiny lub miodu. Można też pić herbatki ziołowe i suplementy, stosować odpowiednią dietę oraz wykonywać ćwiczenia usprawniające krążenie.

Do najskuteczniejszych należą: biotyna, cynk, żelazo, wapń, witaminy A, E, z grupy B, keratyna, olej jojoba i arganowy. Znajdują się one w suplementach i kosmetykach do paznokci.

Bardzo korzystne są: manicure żelowy i hybrydowy, parafina, SPA dłoni, zabiegi z użyciem lakierów i preparatów wzmacniających paznokcie.

Ze względu na powolny wzrost paznokci, pierwsze wyraźne efekty powinny być widoczne po około 2-3 miesiącach regularnego stosowania zabiegów pielęgnacyjnych i wzmacniających.

Do najczęstszych należą: obgryzanie i zagryzanie paznokci, stosowanie zbyt agresywnych środków czyszczących, zaniedbywanie codziennej pielęgnacji, nieregularne odżywianie i niedostateczne nawadnianie organizmu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jakie lakiery do paznokci polecać nastolatkom 12+?
  2. Jak usunąć brokat z paznokci?
  3. Jakie akcesoria przydadzą się do manicure w domu?
  4. Jak nosić woskowane spodnie? Propozycje stylizacji na każdą okazję
  5. Jak pomalować paznokcie krok po kroku?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Zuza Woźniak
Zuza Woźniak

Cześć! Jestem zuzia i witam Cię na moim blogu, gdzie dzielę się moją pasją do mody, stylizacji i piękna. Od zawsze uwielbiałam tworzyć unikalne i kreatywne zestawienia ubrań, które wyrażają moją osobowość i nawiązują do najnowszych trendów. Moda to dla mnie więcej niż tylko ubrania – to sposób wyrażania siebie i tworzenia piękna w codziennym życiu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły