Kiedy Klientka ma prawo do reklamowania usługi?

Podczas prowadzenia swojego biznesu i świadczenia usług kosmetycznych nieuniknione jest spotkanie się z reklamacjami klientów. Niektóre z nich będą nieuzasadnione i dla nas bardzo przykre. Najważniejsze jest odpowiednie podejście do zażaleń. Pozwolą one polepszyć jakość wykonywanych stylizacji. Bezproblemowe i szybkie rozwiązanie zgłoszonego problemu może oczarować klientkę, która z chęcią stanie się stałą bywalczynią naszego salonu.

Reklamacja to nie tragedia

Klienci czasem okazują niezadowolenie z wykonanej usługi. Niezależnie czego dotyczy reklamacja, ważna jest szybka reakcja. Dobrym rozwiązaniem jest opracowanie strategii zachowań i działań w przypadku różnych reklamacji. Wówczas każdy pracownik salonu będzie postępował zgodnie z ustaleniami. Szybkie poradzenie sobie z kryzysową sytuacją pozwoli zaskoczyć klientkę i wykazać nasz profesjonalizm. Nazywanie niezadowolonych klientek marudami nie jest profesjonalne i nie doprowadzi do rozwiązania sporu. Reklamacja daje szansę na poznanie naszych błędów, których mogliśmy nie być świadomi. Im więcej wiedzy posiadamy, tym lepsze usługi będziemy świadczyć. Zwrócenie nam uwagi na pewne niedostrzegane wcześniej aspekty pozwoli w przyszłości uniknąć takiego problemu. Klientka, która jest niezadowolona, opowie o swoim doświadczeniu koleżankom, które również będą omijać nasz salon szerokim łukiem. W przypadku problemu i szybkiego rozwiązania klientka może polecić nasze indywidualne podejście — zyskamy dzięki temu nowe klientki.

Zareagujmy szybko

W przypadku zgłoszenia reklamacji, ważne jest szybkie zareagowanie na problem. Jeśli klientka zgłosi nam zażalenie podczas rozmowy, będzie oczekiwała szybkiej reakcji z naszej strony i zaproponowania rozwiązania. W sytuacji zgłoszenia e-mail mamy czas na zastanowienie się. Doświadczenie pokazuje, że w przypadku stylizacji paznokci większość reklamacji składana jest podczas bezpośredniego kontaktu. Dobrze jest opracować model rozpatrywania takich zgłoszeń. Pozwolą one bez niepotrzebnego stresu uporać się z problemem. Najlepiej rozwiązać zażalenie od razu, np. proponując poprawę źle wykonanej usługi.

Wysłuchajmy problemu

Profesjonalny salon to też słuchanie uwag i próśb klientek. Uważne słuchanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku reklamacji. Niezadowolony klient najpierw chce być wysłuchany i zrozumiany. Chce nas poinformować o swoim niezadowoleniu. Pozwólmy klientce powiedzieć wszystko, co chce, a następnie zapewnijmy o naszej chęci rozwiązania problemu. Kłótnia tylko zwiększy konflikt.

Różne rodzaje zażaleń

W salonie stylizacji paznokci możemy się spotkać z kilkoma rodzajami reklamacji:
  1. Zapowietrzenie pod żelem lub akrylem. Powodów tej sytuacji może być kilka: jakość użytych produktów, mieszanie produktów różnych firm, nieodpowiednie przygotowanie płytki paznokcia. Takie zażalenie należy rozpatrzeć pozytywnie i na własny koszt naprawić paznokcie.
  2. Żółte paznokcie. Powodem żółtej barwy paznokci może być stosowanie samoopalaczy lub chodzenie do solarium. Podczas rozmowy z klientką musimy dowiedzieć się, czy wykonywała którąś z tych czynności. Rozwiązaniem może okazać się lakier chroniący przed żółknięciem. Należy w tej sytuacji poinformować klientkę, jakie koszty poniesie w związku z wykonaniem poprawy stylizacji.
  3. Pęknięty lub złamany paznokieć. Problem najczęściej zgłaszany, który występuje u nowych i nieprzyzwyczajonych do długich paznokci klientek. Uszkodzenie należy naprawić na swój koszt, jeśli klientka zgłosi problem do tygodnia od wykonania usługi. Po tym czasie stylistka ma prawo zażądać zapłaty. Warto też wspomnieć klientce jak może uniknąć uszkodzenia paznokcia w przyszłości.
  4. Odpadające ozdoby. Ozdoby, które nie są wtopione w masę żelową i są umieszczane na paznokciu. Do mocowania używa się kleju. W przypadku ozdoby, która odpadła to klientka pokrywa koszty naprawy.
  5. Problem z lakierem. Różne rodzaje lakieru charakteryzuje odmienny czas schnięcia. Jeśli w czasie oczekiwania na wyschnięcie klientka zniszczy Twoją stylizację, warto poprawić paznokcie na swój koszt. Należy także wspomnieć klientce o tym, ile czasu schnie lakier. Możemy w celu szybszego wyschnięcia zastosować wysuszacz lakieru.
Każda klientka chce być obsłużona profesjonalnie i w miłej atmosferze. Warto wykazać się także swoją wiedzą i profesjonalizmem. Stylistka musi dołożyć starań, aby klientka była zadowolona. To pozwoli zapewnić dobrą opinię i sukces dla salonu. Oczywiście nie możemy dać się wykorzystywać klientkom, które chcą nas oszukać. W związku z postępem nowych technik ilość i rodzaj reklamacji będzie się zmieniał. Posiadając swój biznes na pewno warto przygotować się na wystąpienie reklamacji i wyjście w stronę klientek. Reakcja na zażalenie na pewno zależna będzie od jej zasadności. Nawet w przypadku niezasadnej reklamacji należy zachować kulturę i zaproponować jakieś rozwiązanie.
5/5 - (1 vote)

Leave a Reply