Malowanie paznokci to świetna zabawa, lecz aby osiągnąć zadowalające efekty, konieczne jest poznanie kilku podstawowych zasad. W drodze do perfekcyjnych paznokci, początkujące "lakierowicze" mogą popełnić wiele błędów. Niniejszy poradnik krok po kroku pomoże uniknąć najczęstszych pułapek i opanować techniki, dzięki którym paznokcie będą wyglądały jak z profesjonalnego salonu. Od odpowiedniego przygotowania płytki, poprzez dobór produktów, po finalny efekt - znajdziesz tutaj wszystkie niezbędne informacje.
Przygotowanie paznokci do malowania
Odpowiednie przycięcie i opiłowanie paznokci
Przed nałożeniem lakieru, paznokcie muszą zostać odpowiednio przycięte i opiłowane. Należy użyć pilnika o drobnej gradacji, aby wyrównać powierzchnię płytki i usunąć ewentualne zadziory. Paznokcie powinny mieć kształt owalny lub łagodnie kwadratowy, bez ostrych narożników. Pilnik należy prowadzić zawsze w jednym kierunku, aby uniknąć rozwarstwienia płytki. Prawidłowe przycięcie ułatwi późniejsze malowanie.
Odtłuszczenie płytki paznokcia
Kolejnym krokiem jest dokładne odtłuszczenie płytki paznokcia. Można użyć specjalnych preparatów lub po prostu ciepłej wody z mydłem. Płytka musi być całkowicie pozbawiona sebum i innych zabrudzeń, w przeciwnym razie lakier źle się utrwali i szybko zacznie się łuszczyć. Odtłuszczanie najlepiej wykonywać tuż przed malowaniem paznokci.
Nawilżenie i wzmocnienie paznokci
Susze i kruche paznokcie źle znoszą lakierowanie. Dlatego przed nałożeniem koloru warto zastosować preparat nawilżający lub wzmacniający, który wyrówna strukturę płytki i zabezpieczy ją przed uszkodzeniami. Dobrze sprawdzą się olejki (np. olej jojoba) lub odżywki z kwasem hialuronowym. Produkt wmasować i odczekać aż całkowicie się wchłonie.
Dobór odpowiednich produktów do malowania paznokci
Lakiery hybrydowe vs żelowe
Na rynku dostępne są dwa rodzaje lakierów do paznokci - hybrydowe oraz żelowe. Lakiery hybrydowe utwardzają się pod wpływem światła UV. Są bardzo wytrzymałe, trwale i równomiernie pokrywają płytkę. Wymagają jednak lampy do utwardzania. Lakier żelowy utwardza się samoczynnie po nałożeniu. Jest mniej odporny niż hybryda, za to nie wymaga specjalnego sprzętu.
Podkłady i bazy pod lakier
Przed kolorowym lakierem należy zastosować preparaty zabezpieczające płytkę i wyrównujące jej powierzchnię. Podkład sprawi, że lakier będzie równomierny i lepiej się utrwali. Baza ochroni paznokcie i sprawi, że kolor lakieru wyda się bardziej intensywny. Podkład i bazę nakłada się cienką warstwą na każdy paznokieć.
Kolorowe lakiery do paznokci
Wybierając kolorowe lakiery, warto postawić na sprawdzone marki salonowe. Lakiery z drogerii często mają rzadszą konsystencję i wymagają większej ilości warstw. Nie zawsze też dają efekt równomiernego i intensywnego koloru. Dobry lakier już z 1-2 warstw powinien dawać pełne krycie.
Techniki malowania paznokci krok po kroku
Aplikacja podkładu i bazy pod lakier
Nałożyć podkład i bazę na każdy paznokieć, rozprowadzając produkt równomiernie od skórki aż po brzeg. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Podkład i bazę nakłada się pędzelkiem z syntetycznym włosiem w jednym kierunku - od cutykuli w stronę końca płytki.
Nałożenie kolorowego lakieru
Przed przystąpieniem do malowania kolorem, należy energicznie wstrząsnąć butelką z lakierem, aby dobrze wymieszać pigmenty. Lakier nakładać cienką, równą warstwą, również prowadząc pędzelek od skórki w kierunku końca płytki. Nie należy nakładać zbyt grubej warstwy, bo wtedy lakier będzie się dłużej schnąć i gorzej utwardzi.
Zabezpieczenie lakieru top coat'em
Na koniec nałożyć bezbarwny top coat, który zabezpieczy kolorowy lakier i doda mu połysku. Top coat również nakładamy cienką warstwą, pokrywając całą powierzchnię płytki. W przypadku lakieru hybrydowego, na tym etapie należy umieścić paznokcie w lampie UV na ok. 60 sekund.
Wzory i ozdoby na paznokciach dla początkujących
Kropki i paski - proste wzory w stylu francuskim
Bardzo łatwym sposobem na udekorowanie paznokci są kropki lub paski w stylu french. Wystarczy na już pomalowany lakier hybrydowy dodać ozdobny element używając cienkiego pędzelka. Następnie utwardzić całość w lampie UV. Takie wzory są proste, a jednocześnie dodają paznokciom szyku.
Ombre nails - łatwy efekt przejścia kolorów
Ombre, czyli przejście jednego koloru w drugi to kolejna technika, którą opanuje początkująca. Wystarczy nałożyć na płytkę dwa odcienie tego samego koloru - jaśniejszy przy cutykuli, ciemniejszy na końcu. Następnie zlać je ze sobą pędzelkiem. Efekt jest bardzo efektowny.
Zdobienia naklejane - np. straszki, brokat
Gotowe ozdoby w postaci straszków, kryształków, brokatu pozwolą w prosty sposób udekorować paznokcie. Wystarczy przykleić je na utwardzony już lakier za pomocą specjalnego kleju do tipsów. Dodatki można dowolnie aranżować tworząc różne wzory.
Higiena i pielęgnacja paznokci po malowaniu
Olejki i balsamy do paznokci
Codzienna pielęgnacja paznokci po malowaniu jest bardzo ważna. Należy je smarować olejkami lub balsamami, które zapobiegną wysuszeniu i osłabią płytkę. Olejki z witaminą E i masłem shea są szczególnie polecane dla wzmocnienia paznokci po lakierowaniu.
Usuwanie lakieru bez uszkodzeń
Przy usuwaniu lakieru nie należy skrobać go agresywnie, bo to może uszkodzić płytkę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest preparat do zmywania hybrydy lub waciki nasączone acetonem. Lakier powinien zmięknąć i dać się łatwo zetrzeć.
Przygotowanie płytki przed kolejnym malowaniem
Przed nałożeniem nowego lakieru, paznokcie należy poddać peelingowi usuwającemu resztki poprzedniego koloru. Można użyć do tego szczoteczki lub pilnika. Kolejny krok to ponowne wzmocnienie płytki odżywką i nawilżenie przed malowaniem.
Najczęstsze błędy początkujących i jak ich uniknąć
Zbyt gruba warstwa lakieru
Lakier należy nakładać bardzo cienką warstwą. Grubszy lakier będzie dłużej schnąć, a do tego może źle się utwardzić i szybciej odpryskiwać. Lakier nałożony zbyt obficie też gorzej maskuje niedoskonałości płytki.
Pęcherzyki powietrza pod lakierem
Aby uniknąć nieestetycznych pęcherzyków w lakierze, należy bardzo dokładnie odtłuścić płytkę przed malowaniem. Lakier nakładać równomiernie nie dociskając zbyt mocno pędzelka. Dla pewności można też stosować bazy wygładzające.
Odpryski i łuszczenie się lakieru
Jeśli lakier zaczyna pękać i odpryskiwać zaraz po malowaniu oznacza to, że płytka była źle przygotowana - zbyt sucha, tłusta lub uszkodzona. Należy poświęcić więcej uwagi na odpowiednie przygotowanie paznokci przed lakierowaniem.
Podsumowanie
Malowanie paznokci to świetna zabawa i sposób na wyrażenie siebie. Jednak aby osiągnąć zadowalające efekty warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i technikami lakierowania. Przy odrobinie wprawy, można samodzielnie wykonać profesjonalnie wyglądające stylizacje paznokci w domowym zaciszu. Najważniejsze to poświęcić czas na przygotowanie płytki i wybrać odpowiednie produkty. Reszta to kwestia ćwiczeń. Warto jednak pamiętać o higienie i pielęgnacji, aby zadbane paznokcie cieszyły jak najdłużej.