Choroby paznokci i ich przebarwienia

przebarwnienia paznokci

Już na wstępie należy podkreślić, że zmiany widoczne na paznokciach, najczęściej są spowodowane zmianami jakie nastąpiły w naszym organizmie. Zmiany na paznokciach mogą objawiać się poprzez zmianę kształtu, pojawienia się bruzd, zmiany kolorytu płytki paznokcia jak również mogą objawiać się chorobami takimi jak np. grzybica.

Najczęstsze choroby paznokci

Do najczęstszych chorób płytki paznokcia należy wskazać:

 • grzybica – najczęściej można ją zaobserwować na płytce paznokci stóp. Grzybica zwykle pojawia się początkowo na skórze, a następnie przenosi się na płytkę paznokci. Należy pamiętać, że grzybica jest chorobą ciężką do wyleczenia, lecz wyleczalną. Dlatego też nie można bagatelizować tej choroby. Im wcześniej udamy się do lekarza, w tym lepszym stanie uda nam się uratować płytkę paznokcia. Choroba grzybicy polega na odkształcaniu się płytki paznokcia, a następnie płytka ulega wykruszeniu. Ponadto chorobie grzybicy towarzyszy swędzenie i charakterystyczne pieczenie. Ponadto można również zaobserwować zżółknięcie płytki paznokcia, która z czasem będzie ciemnieć.
 • drożdzyca – jest to odmiana grzybicy, która charakteryzuje się silnym bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem wałów okołopaznokciowych, pod którego naciskiem wydobywa się wydzielina ropna. Tak jak i w przypadku grzybicy nie należy bagatelizować tej choroby i jak najszybciej udać się do lekarza.
 • zanokcica – jest to tzw. bakteryjne zapalenie okołopaznokciowe. Do zanokcicy dochodzi przeważnie na wskutek urazu, dlatego też zazwyczaj tylko jeden z paznokci podlega leczeniu. Zanokcica objawia się w taki sam sposób jak choroba drożdżycy, przy czy objawy tej choroby są znacznie silniejsze. Jednakże, aby wyleczyć się z tej choroby nie obejdzie się bez antybiotyków.
 • brodawki – choroba ta najczęściej występuje u dzieci oraz u osób obgryzających paznokcie. Brodawki paznokcia mogą wystąpić również na skutek urazu. Choroba ta objawia się poprzez narośl na palcu, w okolicach paznokcia jak i pod paznokciem co wiąże się z duży bólem.
 • łuszczyca – choroba ta wiąże się z pojawieniem się łuszczycy na całym ciele. Przy tej chorobie płytka paznokcia staje się matowa, sucha, gruba oraz mogą pojawić się wgłębienia na płytce paznokcia.
 • wrastanie paznokcia – najczęściej choroba ta objawia się u palców u stóp. Najczęstszą przyczyną wrastającego paznokcia jest nieprawidłowe skrócenie płytki paznokcia tj. przycięcie jej na półokrągło bądź poprzez spiłowanie boków. Należy pamiętać, że aby uniknąć tego typu choroby paznokcie u stóp należy przycinać je na prosto. Ponadto wrastanie paznokcia może zostać również spowodowane przebytą choroby grzybicy.
 • onycholiza – jest to choroba polegająca na oddzieleniu się rogowej części płytki paznokcia od palca. Na początek miejsce to ma tylko w okolicach wolnego brzegu paznokcia. Płytka paznokcia w tym miejscu robi się biała, następnie lekko żółtawa, a na koniec przybiera odcień koloru zielonego. Przyczyn tej choroby może być wiele, zaczynając od przebytej choroby grzybicy, łuszczycy, poprzez używanie mocnych detergentów czyszczących oraz w efekcie uszkodzenia mechanicznego płytki paznokcia. Podczas występowania tej choroby dłonie narażone są na różnego rodzaju infekcje. Dlatego też zaleca się częste mycie dłoni i stosowanie rękawiczek ochronnych.

Rodzaje przebarwień płytki paznokcia

Każde przebarwienie jakie zauważymy na naszych paznokciach może być początkiem choroby. Poniżej przedstawiam całą game kolorów przebarwień płytki paznokcia:

 • białe – paznokieć może być pokryty na całej płytce paznokcia białym kolorem lub tylko punktowo. Białe przebarwienia paznokcia świadczą o kwitnieniu paznokcia jak i może wskazywać na bielactwo płytki paznokcia. Najczęściej białe przebarwienia płytki paznokcia oznaczają łuszczyce, niewydolność serca, choroby nowotworowe.
 • żółte – przebarwienie to nie zawsze oznacza symptom choroby. Przebarwienie paznokcia na kolor żółty może być spowodowane częstym malowaniem paznokcia na kolor czerwony bez użycia koloru podkładowego. Jednakże jeżeli mamy pewność, że przebarwienie to nie jest wynikiem malowania paznokci na kolor czerwony, to powinniśmy się udać do lekarza gdyż kolor ten oznacza występowanie takich chorób jak: żółtaczka, grzybica, łuszczyca.
 • brązowe – jest to częste przebarwienie występujące podczas tarczycy, niedożywienia jak i nadużywania nikotyny.
 • zielone – przebarwienie to występuje podczas częstego moczenia dłoni w wodzie z detergentami, na skutek skaleczenia podczas manicure’u w efekcie czego do zakażenia bakteryjnego, bądź w przypadku grzybicy.
 • szaroniebieskie – paznokieć pokrywa się tym kolorem przebarwienia na skutek zatrucia, przyjmowania leków na malarię lub w przypadku zaburzeń krążenia obwodowego.
 • czarne – jest to efekt częściowego zaciemnienia płytki paznokcia, które doszło w efekcie urazu i powstania podpaznokciowego krwiaka. Należy jednak pamiętać, że jeżeli doszło do powstania krwiaka podpaznokciowego to przebarwienie koloru czarnego będzie się przesuwać do góry wraz ze wzrostem paznokcia. W przypadku gdy tak się nie dzieje, należy się udać do lekarza gdyż może być to odmiana czerniaka złośliwego.

 

5/5 - (1 vote)

1 Reply to “Choroby paznokci i ich przebarwienia”

 1. Brodawki są powodowane przez wirusy i nabawić się może ich każdy! Dzieci najczęściej łapią na basenie, dorośli np na siłowni. Ale co ma obryzanie paznokci do powstania brodawki???

Leave a Reply